To szef musi wykazać brak obowiązku badań
Nie wolno dopuścić do pracy osoby, która nie przeszła badań na okoliczność sprawdzenia zdolności do wykonywania określonych zadań. Od kwietnia zaświadczenie wydane w jednej firmie może jednak przejść z pracownikiem do kolejnej.
Rz: Kiedy po zmianie pracodawcy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?
Piotr Wojciechowski: Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 229 kodeksu pracy, który obowiązuje od 1 kwietnia 2015 r., wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają obecnie dwie grupy pracowników. Pierwsza z nich to znany już wcześniej kodeksowi pracy przypadek ponownego zatrudniania tej samej osoby przez tego samego pracodawcę na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Druga to nowość. Dodano kolejną grupę osób, których nie trzeba już poddawać wstępnej weryfikacji medycznej. Są to przypadki, gdy pracownik przyjmowany jest do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli:
- przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a
- pracodawca ten stwierdzi, że te warunki odpowiadają tym występującym na danym stanowisku pracy.
Możliwość ta nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta