W czasie ciąży niedopuszczalny jest nocny rozkład pracy
Nawet gdyby ciężarna pracownica się na to zgadzała, pracodawca nie może jej dopuścić do pracy w porze nocnej. Jeśli przez to miałaby stracić na wynagrodzeniu, trzeba jej wypłacać dodatek wyrównawczy.
Pracownica zatrudniona w porze nocnej nie może wykonywać tej pracy w czasie ciąży. Pracodawca ma obowiązek na ten okres zmienić jej rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie zadań służbowych poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe – przenieść ją na inne stanowisko, na którym realizacja obowiązków nie przypada na tę porę. W razie braku ww. opcji, trzeba zwolnić kobietę z obowiązku świadczenia pracy na ten czas. Wynika to z art. 1781 kodeksu pracy.
Wyrównanie straty
W sytuacji gdy zmiana rozkładu czasu pracy lub przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, podwładnej przysługuje dodatek wyrównawczy (art. 179 § 4 k.p. w zw. z art. 1781 k.p.). Należy się on w wysokości różnicy między uposażeniem pobieranym przed przeniesieniem (obliczonym jak za urlop wypoczynkowy) a tym uzyskiwanym po przeniesieniu na inną posadę >patrz wyciąg.
Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego uposażenia (art. 179 § 5 k.p. w zw. z art. 1781 k.p.). Oblicza się je jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Powrót...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta