Następca przejmuje firmę i załogę, a staż bije nieprzerwanie
Zmiana pracodawcy wskutek transferu oznacza dla pracownika liczenie mu miesięcy i lat zatrudnienia za cały czas pozostawania na etacie. Wchodzi w to też okres wypowiedzenia.
Spółka z o.o. powstała z przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej 1 grudnia 2012 r. Przejęła pracownika, który zaczął pracę 15 lutego 2012 r. i ma umowę na czas nieokreślony. Chcemy mu ją wypowiedzieć. Jak liczyć mu okres zatrudnienia? Jak interpretować kodeksowy okres „trzech lat u danego pracodawcy" – czy wchodzi w to też okres pracy przed przekształceniem firmy? – pyta czytelnik.
U czytelnika doszło do zmiany pracodawcy zgodnie z art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych. W myśl niego przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić prowadzoną działalność w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta