Czy Chiny zostaną uznane za gospodarkę rynkową
Bruksela zastanawia się, czy przyznać Chinom status gospodarki rynkowej. Pozytywna decyzja oznacza poważne straty dla europejskich producentów.
Jeszcze niespełna dwa tygodnie temu UE wprowadziła cła antydumpingowe na walcowaną płaską stal nierdzewną sprowadzaną z Chin. Ma ona szerokie zastosowanie: używana jest do produkcji pralek, zmywarek, sprzętu medycznego czy samochodów. Nieuczciwa konkurencja z Chin przyczyniła się do spadku produkcji tego typu stali w UE o 5 proc.
To ostatni przykład z serii instrumentów karnych używanych przeciwko Chinom. W przeszłości na zbyt niskie ceny produktów sprowadzanych z tego kraju skarżyli się też producenci tekstyliów czy paneli słonecznych. Za każdym razem UE przeprowadza dochodzenie i orzeka, czy rzeczone produkty są sprzedawane po zaniżonych cenach. Przy czym w normalnych warunkach, gdy mamy do czynienia z gospodarką rynkową, wystarczy udowodnić, że produkty wysyłane na eksport są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta