Zakład budżetowy komplikuje rozliczenie VAT
Gmina nie odliczy podatku od wydatków na budowę kanalizacji, jeśli przekazała ją nieodpłatnie gminnemu zakładowi budżetowemu, który odpowiada za doprowadzanie wody do posesji mieszkańców.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wypowiedział się w interpretacji (IBPP3/443-1403/14/MN) na temat rozliczenia VAT w przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego realizuje nałożone nią zadania przy pomocy zakładu budżetowego.
Sprawa dotyczyła gminy, która jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym odpowiada ona za zaspokajanie potrzeb mieszkańców w zakresie kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz zaopatrzenia w wodę. By dobrze realizować te zadania, gmina sukcesywnie rozbudowuje sieć kanalizacyjną i wodociągową oraz inną infrastrukturę sanitarną na swoim terenie.
Gmina zaznaczyła, że zadania z zakresu dostarczania wody i usuwania ścieków realizuje przy pomocy gminnego zakładu budżetowego o nazwie Zakład Usług Wodnych i Komunalnych. Ze względu na dotychczasową jednolitą praktykę organów podatkowych zakład ten jest zarejestrowany jako odrębny od gminy podatnik VAT, a status ten nigdy nie był kwestionowany przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy. Zakład wykazuje podatek należny w składanych przez siebie deklaracjach (z podaniem własnego numeru NIP) z tytułu sprzedaży. Dotyczy to w szczególności opłat pobieranych od mieszkańców za odprowadzanie ścieków, a także usługi uzdatniania i doprowadzania wody. Zobowiązanie podatkowe wynikające z tych deklaracji jest regulowane z rachunku bankowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta