Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za przerwę w pracy też trzeba zapłacić

07 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Katarzyna Michalak-Oleszczuk

Jeśli przyczyny niedopuszczenia pracownika do zadań leżą wyłącznie po stronie pracodawcy, musi on wypłacić zatrudnionemu odpowiednie wynagrodzenie. Należy mu się ono nawet jeśli nie przepracuje ani jednego dnia miesiąca.

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia nie tylko za świadczoną pracę, ale także za czas gotowości do jej wykonywania, jeżeli nie może realizować obowiązków z przyczyn od niego nienależnych, dotyczących pracodawcy. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy:

- podwładny zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2005 r., I PK 260/04),

- zakład pracy nie może funkcjonować w wyniku awarii, braku surowca czy też z powodu braku zamówień.

Te okoliczności mogą spowodować, że podwładny nie przepracuje w miesiącu ani jednego dnia. Nie oznacza to jednak, że można go z tego powodu pozbawić prawa do wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z art. 81 § 1 kodeksu pracy, jeżeli pracownik był zdolny do pracy, a nie mógł jej wykonywać z przyczyn dotyczących pracodawcy, ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10109

Wydanie: 10109

Spis treści
Zamów abonament