Można sumować okresy wypłaty
uprawnienia | Starający się o świadczenie przedemerytalne musi udowodnić, że pobierał zasiłek dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni. Okres ten niekoniecznie musi jednak przypadać po rozwiązaniu ostatniego stosunku pracy.
Świadczenie przedemerytalne zapewnia środki utrzymania osobom, które utraciły pracę i nie spełniają jeszcze warunków do uzyskania emerytury. Stanowi pomost między okresem zatrudnienia a uzyskaniem emerytury.
Warunki nabycia tego świadczenia szczegółowo określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 170). Przewidują one różne możliwości nabycia prawa do tego świadczenia w zależności od wieku osoby uprawnionej, okresu uprawniającego do emerytury, okresu zatrudnienia w zakładzie albo pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz okresu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne >patrz ramka.
Świadczenie to przysługuje dopiero po co najmniej 180 dniach pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto w ustawie przewidziano, że po wskazanym okresie wyczekiwania ubezpieczony powinien nadal być zarejestrowany jako bezrobotny. W czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie może bez uzasadnionej przyczyny odmówić przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 149, dalej ustawa o promocji zatrudnienia) albo zatrudnienia przy pracach interwencyjnych lub robotach publicznych.
Następnie zainteresowany składa wniosek o przyznanie świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta