Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oblany test z Nocnych Wilków

24 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Piotr Semka
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Zapowiedź wjazdu do Polski kolumny skrajnie szowinistycznego rosyjskiego gangu motocyklowego to pierwsza próba demonstracji siły putinowców na naszym terytorium – pisze publicysta.

Jeszcze motocykliści wielbiący Stalina i Putina nie wjechali do Polski, a już analitycy w Moskwie mogą sobie pogratulować. Prowokacja z zapowiedzią rajdu Nocnych Wilków pokazała niezdecydowanie polskich władz, brak zdolności unijnych państw środkowej Europy do szybkiej koordynacji działań i rosnącą miłość do Rosji u części polskiej prawicy. Jak na dwa tygodnie kolejnej zagrywki w wojnie hybrydowej przeciw sąsiadom – całkiem niezły bilans.

Polityka prowokacji

Rosja Putina wraca do sowieckiej polityki prowokacji. Każda operacja służy sprawdzeniu zdolności innych państw do odpowiedzi na agresywne demonstracje Moskwy. Tak było, gdy pół roku temu rosyjskie służby z granicy porwały estońskiego oficera wywiadu. Tak jest, gdy rosyjskie bombowce ocierają się niemal o brytyjskie myśliwce albo gdy wicepremier Dmitrij Rogozin ogłasza na norweskim Spitsbergenie: „Musimy uczynić Arktykę swoją. Jednym może się to podobać, innym nie, ale to ich problem".

Polsce serwowano dotąd prztyczki symboliczne – od zwlekania z oddaniem wraku Tu-154 przez zabór budynku Konsulatu RP w Petersburgu, oskarżenia Polski o stworzenie „obozów śmierci" dla sowieckich jeńców w latach 1919–1921 aż po grę kwestią budowy pomnika w Smoleńsku. Na tym tle zapowiedź wjazdu do Polski kolumny Nocnych Wilków – skrajnie szowinistycznego gangu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament