Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej ochrony aktywów w firmie

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Regina Skibińska

Właściciele sklepów detalicznych mają prawo zapewnić sobie automatyczne podwyższenie sumy ubezpieczenia środków obrotowych w okresie zwiększonej sprzedaży sezonowej.

Środki obrotowe to mienie zaliczane do rzeczowych aktywów obrotowych. W myśl ustawy o rachunkowości są to wytworzone lub przetworzone produkty gotowe, materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby (m.in.: opakowania, materiały eksploatacyjne i pomocnicze), towary znajdujące się w toku produkcji, półprodukty, surowce, artykuły w stanie nieprzetworzonym nabyte w celu odsprzedaży. W ujęciu ubezpieczeniowym do środków obrotowych często zalicza się części zamienne i zapasowe, które w myśl obowiązujących zasad nie są zaliczane do środków trwałych.

Przedsiębiorca prowadzący działalność powinien zwrócić uwagę na to, jakie są minimalne wymogi zabezpieczenia środków obrotowych. W większości towarzystw obowiązuje zasada, że odpowiedzialność za zalanie rzeczowych środków obrotowych wchodzi w grę dopiero wtedy, gdy znajdowały się one co najmniej 10 cm powyżej posadzki.

– Handlowiec, który przechowuje część rzeczowych środków obrotowych na tzw. wolnym powietrzu, powinien zwrócić uwagę, czy jego polisa obejmuje ochroną mienie składowane na zewnątrz budynku czy tylko w jego wnętrzu –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament