Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Turecka szansa

24 kwietnia 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

W czołówce naszych rynków eksportowych znajdują się kraje znacznie mniej perspektywiczne i otwarte na współpracę – pisze prezes HSBC Bank Polska.

Michał H. Mrożek

Pod koniec marca media obiegła informacja o największej od 10 lat awarii sieci elektrycznej w Turcji. W wyniku tej awarii miliony mieszkańców kraju zostały odcięte od prądu, w stolicy stanęło metro i tramwaje. Dyskusja o potrzebie modernizacji sieci elektrycznej w Turcji trwa od dłuższego czasu. Rynek ten dynamicznie się rozwija, coraz więcej ludzi przenosi się ze wsi do miast, wzrasta obciążenie sieci, budowanej przed laty na potrzeby znacznie mniej uprzemysłowionej gospodarki.

Atrakcyjny rynek

Modernizacja tej sieci to dla tureckiej strony duże wyzwanie, a jednocześnie szansa dla polskich firm. W latach 70. inżynierowie znad Wisły budowali w Turcji elektrownie i inne elementy sieci, dziś mogliby uczestniczyć w jej unowocześnianiu i rozbudowie. Niektóre polskie przedsiębiorstwa już tę szansę wykorzystują, jest przestrzeń do rozszerzenia współpracy w tym sektorze.

Na dziś potencjał pozostaje niewykorzystany, a Turcja znajduje się poza pierwszą dziesiątką najważniejszych partnerów handlowych Polski. W czołówce naszych rynków eksportowych znajdują się natomiast rynki znacznie mniej perspektywiczne i otwarte na współpracę z Polską niż Turcja.

O...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament