Czego nie musi ujawniać przedsiębiorca, gdy ubiega się o zamówienie
OFERTY | Tajemnicy przedsiębiorstwa nie powinny stanowić ogólne i podstawowe informacje dotyczące oferowanych urządzeń czy też dokumenty wykazujące spełnienie przez dane urządzenie wymogów wynikających z obowiązujących norm.
Mimo że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest co do zasady jawne, to jednak wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia często próbują uniknąć obowiązku ujawnienia określonych informacji (dokumentów) przedkładanych wraz z ofertą. Uzasadniają to koniecznością ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji obowiązkiem zamawiającego jest przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji dokonanego przez wykonawcę zastrzeżenia.
Poważna wada
Brak tej weryfikacji lub jej nienależyte przeprowadzenie, a w konsekwencji niezasadne utajnienie informacji (dokumentów), stanowi wadę postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dodatkowo jest to praktyczna przeszkoda uniemożliwiająca weryfikację dołączonych do oferty informacji (dokumentów) przez innych wykonawców ubiegających się o udzielenie tego samego zamówienia, co jest istotne zwłaszcza w postępowaniach o udzielenie zamówienia o wartości poniżej progów wspólnotowych (tj. o wartości zamówienia mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p.), gdzie możliwość korzystania ze środków ochrony prawnej jest ograniczona.
Elementarna zasada
Zgodnie z art. 8 ust. 1 p.z.p., postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Jak wyjaśniła Krajowa Izba Odwoławcza w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta