Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z zepsutym komputerem, na którym są zapisane dane osobowe

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak
Małgorzata Kałużyńska-Jasak
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Małgorzata Kałużyńska-Jasak

PROCEDURY | Informatyk wezwany do naprawy sprzętu może się starać usunąć usterkę na miejscu w firmie, pod warunkiem że będzie to robił pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo informacji. Sytuacja się komplikuje, gdy sprzęt trzeba zabrać do zewnętrznego serwisu.

- W naszej firmie zepsuł się komputer, na którym są przetwarzane dane osobowe. Jak powinniśmy postępować, aby nie naruszyć przepisów w zakresie ochrony danych osobowych? Czy informatyk wezwany do jego naprawy może to zrobić, jeżeli będzie miał upoważnienie od administratora bezpieczeństwa informacji (taka osoba jest u nas w firmie), czy wystarczy, że będzie dokonywał naprawy w obecności takiej osoby? A co, jeżeli nie uda się naprawić komputera i trzeba będzie przewieźć go do serwisu? Jak wówczas należy zabezpieczyć dane osobowe? – pyta czytelnik.

Obecnie większość danych osobowych, za które – przypomnijmy – uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, przetwarza się w systemach informatycznych. Do tego potrzebne są komputery, łącza, serwery i inny sprzęt. Jak wszystkie urządzenia, także one mogą ulec awarii. W każdym innym przypadku wystarczy wezwać informatyka lub oddać sprzęt do serwisu. Jeżeli jednak na umieszczonych w nich dyskach lub innych nośnikach pamięci zawarte są dane osobowe, to sprawa się komplikuje.

Ściśle tajne

W jaki zatem sposób należy postępować z zepsutym sprzętem, aby nie narazić się na zarzut naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych? Generalnie można odpowiedzieć na to pytanie w ten sposób, że firma powinna postępować tak, jakby na takim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament