Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójny etat nie zawsze zapewni dwa zasiłki

24 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

Jeżeli pracownik zacznie chorować w czasie dodatkowego zatrudnienia, które podjął podczas urlopu bezpłatnego, to po zakończeniu dorywczej pracy świadczenie musi mu wypłacać tylko macierzysty zakład.

Pracownicy, którzy wnioskują o urlop bezpłatny, mają prawo wykorzystać go zgodnie z własnymi potrzebami. W tym czasie mogą się zatrudnić w innej firmie lub rozpocząć własną działalność. Niepotrzebna jest tu zgoda macierzystego pracodawcy. Podczas urlopu etatowiec może też zawrzeć umowę cywilnoprawną z dotychczasowym pracodawcą pod warunkiem, że wykonywane przez niego zadania nie będą stanowiły części jego dotychczasowych obowiązków pracowniczych.

Za zgodą podwładnego wyrażoną na piśmie szef może mu udzielić urlopu bezpłatnego po to, aby pracował w innej firmie przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. W razie, gdyby w tym czasie pracownik chorował, ma prawo tylko do jednego świadczenia – z tego ubezpieczenia, które aktualnie trwa.

∑ Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 1 października 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Podjął u nas etat podczas udzielonego na ten sam okres urlopu bezpłatnego w macierzystym zakładzie, gdzie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik ten przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 10 kwietnia do 25 maja 2015 r. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za czas choroby z dodatkowego zatrudnienia w czasie urlopu bezpłatnego, tj. od 10 do 30 kwietnia 2015 r. (21 dni). A co ze świadczeniem po zakończeniu tego urlopu, tj. od 1 maja 2015 r.? Czy pracownik ma nadal prawo do wynagrodzenia i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament