Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co można sprzedać nieletniemu

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Wojciech Zaręba Tomasz Poznański

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek odmowy osobie w wieku poniżej 18 lat sprzedaży rzeczy, z którą podchodzi ona do kasy?

Wojciech Zaręba, Tomasz Poznański

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy prowadzącego sklep czy sprzedawcy jest umożliwienie klientowi zakupu każdego towaru dopuszczonego do obrotu. Jednak szereg regulacji prawnych przewiduje zakaz sprzedaży określonych produktów osobom niepełnoletnim. Zasadą ogólną jest brak możliwości ingerowania sprzedawcy w wybory konsumenta. Pozbawione uzasadnienia powstrzymanie klienta – nawet niepełnoletniego – przed dokonaniem swobodnego zakupu stanowi wykroczenie opisane w art. 135 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym ten, kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Na podstawie art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń grzywna wymierzona może zostać w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Przepisy licznych ustaw, mając na celu ochronę małoletniego przed substancjami i produktami negatywnie oddziałującymi na jego rozwój fizyczny i psychiczny, zakazują przedsiębiorcom sprzedaży określonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament