Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeź Ormian to problem całej ludzkości

24 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Rusłan Szoszyn
źródło: materiały prasowe

Uznanie ludobójstwa nie jest dla nas warunkiem koniecznym w procesie normalizacji stosunków z Ankarą 
– mówi Rusłanowi Szoszynowi ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan

Rz: W przededniu 100. rocznicy masakry Ormian dokonanej przez imperium osmańskie między Ankarą a Erywaniem nadal nie ma porozumienia co do uznania tego wydarzenia za ludobójstwo. Co jest przyczyną tych rozbieżności?

Niestety, do dziś nie mamy z Turcją nawiązanych stosunków dyplomatycznych. Co ciekawe, główną przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest ludobójstwo Ormian, lecz obecna sytuacja geopolityczna w regionie. Turcja wspólnie z Azerbejdżanem prowadzą blokadę Armenii i w ten sposób hamują rozwój gospodarki naszego kraju. W 2009 roku prezydent Armenii Serż Sarkisjan anonsował proces normalizacji stosunków z Turcją w celu nawiązania relacji dyplomatycznych. W konsekwencji między naszymi krajami nawet zostało podpisane porozumienie w Zurychu, w ramach którego stosunki miały się polepszyć i wreszcie miała się otworzyć ormiańsko-turecka granica. Niestety, turecki parlament nie ratyfikował tego porozumienia i tym samym zademonstrował, że Ankara nie jest jeszcze gotowa na kompromis. Granica nadal pozostaje zamknięta.

Uważa się, że rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Tyle że Niemcy przyznali się do popełnionych czynów...

Na tym polega różnica między Niemcami a Turkami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament