Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet emeryt zapłaci składki, gdy nadzoruje spółkę

24 kwietnia 2015 | Dobra Firma
Płatnik składek zgłasza członka RN do odpowiednich ubezpieczeń w ciągu siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku.  Zgłoszenia należy dokonać z jednym z kodów tytułu:
źródło: Rzeczpospolita
Płatnik składek zgłasza członka RN do odpowiednich ubezpieczeń w ciągu siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku. Zgłoszenia należy dokonać z jednym z kodów tytułu:
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita

Członkowie rad nadzorczych nie muszą mieć ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego. Dlatego nie dostaną zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Jeśli jednak za tę funkcję otrzymują wynagrodzenie, obowiązkowe są dla nich ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne.

Od 1 stycznia 2015 r. ubezpieczeniami społecznymi objęto członków rad nadzorczych. Od tego dnia zmieniły się także zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej z tego tytułu. To skutek nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121, dalej ustawa o sus).

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby, które na obszarze Polski są członkami rad nadzorczych (RN) wynagradzanymi za pełnienie tej funkcji. Dotyczy to wszystkich członków RN, którzy pobierają takie wynagrodzenie, bez względu na to, czy mają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych i czy posiadają uprawnienia do emerytury lub renty.

Ustawodawca nie przewidział natomiast obowiązku ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego dla członków RN. W związku z tym nie nabędą prawa do zasiłku chorobowego czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament