Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymagalność potrącanej wierzytelności

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Karolina Sieraczek
Karolina Sieraczek
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Karolina Sieraczek

Przy potrąceniu wierzytelności wymagalność roszczenia określa się zgodnie z przepisami ogólnymi o zobowiązaniach. Nie można się zgodzić, że dla uznania bezterminowej wierzytelności za wymagalną wystarczy samo wezwanie wierzyciela do spełnienia świadczenia. Moment, w którym roszczenie staje się wymagalne, następuje w zależności od całokształtu okoliczności związanych ze spełnieniem świadczenia.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 5 listopada 2014 r., III CZP 76/14.

Powódka domagała się zasądzenia od pozwanego określonej kwoty tytułem należnego jej wynagrodzenia z umowy o dzieło. Pozwany podniósł, że wierzytelność powódki została umorzona w wyniku potrącenia z jego wierzytelnością z tytułu kar umownych, które nastąpiło w drodze pisemnego oświadczenia skierowanego do powódki przed procesem.

Sąd okręgowy uwzględnił powództwo i nie uwzględnił zarzutu potrącenia. Uzasadnił swoje stanowisko tym, że wierzytelność pozwanego przedstawiona do potrącenia w pisemnym oświadczeniu nie była wymagalna na dzień złożenia tego oświadczenia, a zatem nie mogło dojść do wzajemnego umorzenia wierzytelności stron. Wierzytelność z tytułu kar umownych, wobec braku oznaczenia w umowie terminu świadczenia, winna być traktowana jako zobowiązanie bezterminowe. Takie zobowiązanie staje się wymagalne w dniu, w którym świadczenie powinno być spełnione, gdyby wierzyciel wezwał dłużnika do wykonania zobowiązania w najwcześniejszym możliwym terminie (art. 455 k.c.). Ponieważ pozwany nie wykazał, aby w ogóle kiedykolwiek wzywał powódkę do zapłaty kar umownych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament