Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sprzeciw jest w terminie

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Anna Główka
Anna  Główka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Główka

Nie należy daty wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy utożsamiać z datą dokonania doręczenia decyzji o sprzeciwie inwestorowi, gdyż są to dwie różne sprawy. Dla zachowania 30-dniowego terminu do wniesienia sprzeciwu wystarczające jest wydanie w tym terminie decyzji, a nie jej doręczenie adresatowi.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lipca 2014 r., II OSK 299/13.

Inwestor dokonał 12 sierpnia 2011 r. zgłoszenia inwestycji polegającej na montażu siatki zabezpieczającej z nadrukiem reklamowym i oświetleniem na budynku. Organ wydał decyzję na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane (p.b.), którą zgłosił sprzeciw dotyczący planowanego zamierzenia inwestycyjnego z uwagi na to, że wymaga ono pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Decyzja doręczona została inwestorowi 13 września 2011 r.

Inwestor wniósł odwołanie, podnosząc m.in., że sprzeciw wniesiony został po terminie. Organ II instancji utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy, wskazując, że dla zachowania 30-dniowego terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 p.b., konieczne jest wydanie i wysłanie przed upływem tego terminu albo sprzeciwu, albo postanowienia o nałożeniu obowiązku uzupełnienia zgłoszenia. Przemawia za tym użyte przez ustawodawcę w ww. art. 30 ust. 5 pojęcie „wniesienia sprzeciwu" w odróżnieniu od użytego pojęcia „doręczenia" organowi zgłoszenia. Organ uznał, że dla zachowania ww. terminu wystarczy nadać decyzję ze sprzeciwem w urzędzie pocztowym, przez co nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament