Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel musi zwracać uwagę na upływ czasu

24 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Karolina Durbacz
Karolina Durbacz
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Karolina Durbacz

ZOBOWIĄZANIA| Co do zasady roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Podlegają mu także te, które są już zasądzone prawomocnym orzeczeniem sądu – wyrokiem.

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, a jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe (odsetki), roszczenie o świadczenia okresowe należne po wydaniu prawomocnego orzeczenia, ulega przedawnieniu trzyletniemu. Do odsetek należnych przed dniem wydania orzeczenia stosuje się termin dziesięcioletni.

To nie oznacza, że roszczenia przedawnionego nie można dochodzić w drodze sądowej. Po upływie terminów przedawnienia dłużnik może jednak podnieść w odpowiednim postępowaniu zarzut przedawnienia, co skutkować będzie utratą przez wierzyciela uprawnienia do komorniczej egzekucji wcześniej zasądzonej należności. Jak zatem powinien bronić się wierzyciel przed niekorzystnym dla niego upływem czasu?

Wariantów jest kilka i zależą one przede wszystkim od tego, na jakiej drodze wierzyciel zdecyduje się dochodzić należnego mu roszczenia.

Najpierw polubownie

W przypadku, gdy dłużnik ma wolę uregulowania ciążącego na nim zobowiązania, wierzyciel może pisemnie w sposób dorozumiany konkludentnie zaakceptować przyjęty przez dłużnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10124

Wydanie: 10124

Spis treści

Modernizacja roku

Zamów abonament