Ważne staranne działanie czy konkretny rezultat
Umowę o dzieło podpisaną z osobą pracującą w warunkach właściwych dla stosunku pracy może kwestionować ZUS, inspekcja pracy, a także sam wykonawca. Prawo to przysługuje nawet wtedy, gdy nie zawarto żadnej umowy na piśmie.
Ryszard Sadlik
Na podstawie umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło na rzecz zamawiającego. Dziełem tym ma być określony przez strony rezultat (efekt), np. obiekt materialny – wykonanie ogrodzenia budynku, szafy biurowej czy napisanie artykułu, oraz określone dobro niematerialne, np. stworzenie programu komputerowego. Konkretny rezultat odróżnia tę umowę od tej o pracę, która podobnie jak np. zlecenie jest kontraktem starannego działania. W praktyce jednak firmy nadużywają umowy o dzieło, stosując ją także wtedy, gdy powinno być zawarte zlecenie lub umowa o pracę.
ZUS kwestionuje
Rozróżnienie między dziełem i zleceniem ma istotne znaczenie w prawie ubezpieczeń społecznych. Przy dziele obowiązek uiszczania składek istnieje tylko w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy zawierają ją strony stosunku pracy. Po drugie, gdy umowa o dzieło jest zawarta przez wykonawcę wprawdzie nie z własnym pracodawcą, ale w jej zakresie praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy, z którym wykonawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta