Jak założyć spółkę komunalną
Powołanie przez gminę spółki może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia dokładnej analizy, czy jej działalność wpłynie na poziom bezrobocia. Kandydaci na członków rad nadzorczych reprezentujący samorząd muszą zdać egzamin.
Gminy, powiaty i samorządy województw mogą tworzyć spółki prawa handlowego, których celem jest prowadzenie gospodarki komunalnej. Chodzi o wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, np. dostarczanie wody czy transport publiczny.
Taka spółka określa w regulaminie zasady korzystania ze świadczonych przez nią usług publicznych, a także swoje obowiązki wobec odbiorców usług. Regulamin, o którym mowa, oraz jego zmiany obowiązują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, po zatwierdzeniu przez organy wykonawcze tych jednostek.
Gospodarkę komunalną mogą prowadzić również zakłady budżetowe jednostek samorządowych. O tym, czy ma być to zakład czy spółka, postanawiają organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Przy powoływaniu spółek przez jednostki samorządu terytorialnego trzeba brać pod uwagę wiele uwarunkowań dotyczących np. tego, czym spółka będzie się zajmowała i jak jej funkcjonowanie może wpłynąć na lokalny biznes czy bezrobocie.
Przykład
Rada powiatu w uchwale wyraziła zgodę na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Fundusz Poręczeń Kredytowych spółka z o.o. Uchwałę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda. Uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta