Tabletka kontra sumienie aptekarza
Odkąd bez recepty można kupować pigułkę po, aptekarze ze względu na sumienie odmawiają sprzedaży.
Od kwietnia, czyli od kiedy osoby powyżej 15. roku życia mogą kupować w aptekach pigułki „dzień po" bez recepty, niektórzy farmaceuci postanowili nie brać udziału w tym procederze. Odmawiają sprzedaży środków wczesnoporonnych, powołując się na klauzulę sumienia.
Wraca pytanie o to, czy aptekarz ma w ogóle prawo odmówić kobiecie sprzedaży pigułki „dzień po" bądź tabletek antykoncepcyjnych. Szczególnie te pierwsze budzą wiele kontrowersji i opór aptekarzy.
Szkodzi zdrowiu
– W przypadku stosowania tych produktów, oprócz intencji działania przeciw poczęciu, dochodzi intencja skierowana przeciw dziecku. Stosując więc ten środek, dopuszcza się mentalnie działanie utrudniające zagnieżdżenie zarodka – tłumaczy portalowi nazdrowie.pl Małgorzata Prusak z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich. Podkreśla, że aptekarz poprzez dostarczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta