Nieodpłatna pomoc prawna
Sfera pomocy prawnej straci wyłącznie komercyjne oblicze. Uzyskanie profesjonalnej porady przestanie być przywilejem tylko tych, którzy osiągnęli wyższy status finansowy – przekonuje minister sprawiedliwości.
Borys Budka
Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa będący aktualnie przedmiotem prac w Sejmie RP jest realizacją zapowiedzi prezes Rady Ministrów, wyrażonej w exposé. Nigdy wcześniej nie było takiej ustawy. Rozwiązania w niej zawarte będą odczuwalne dla obywateli szukających pomocy prawnej, których dotąd nie było na nią stać. Zadanie polegające na przygotowaniu systemu nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej stało się tym samym priorytetem w działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości i moim.
O randze projektu przesądza to, że istnieje potrzeba ustawowego oraz całościowego unormowania tej ważnej społecznie kwestii. Proponowane rozwiązania mają charakter kompleksowy, a ponadto towarzyszą im rzetelne wyliczenia dotyczące skutków finansowych wdrożenia planowanych rozwiązań. Dobrym prognostykiem jest także szeroki zakres konsultacji publicznych, którym poddano projekt, oraz jakość dyskusji prowadzonej z wieloma partnerami społecznymi.
Trzy filary
Dla porządku warto nakreślić podstawowe założenia projektowanej ustawy. Przewiduje ona utworzenie systemu składającego się z trzech komponentów. Pierwszy z nich zakłada świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w sprawach najpowszechniejszych, która obejmie m.in. poinformowanie osoby uprawnionej o przysługujących jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta