Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poeta, milczący buntownik

12 maja 2015 | Kultura | Marcin Kube
Ryszard Krynicki, rocznik 1943
autor zdjęcia: Łukasz Trzciński
źródło: Rzeczpospolita
Ryszard Krynicki, rocznik 1943

Ryszard Krynicki jako pierwszy polski poeta odbierze dziś nagrodę im. Zbigniewa Herberta.

Przewodniczący jury, amerykański poeta Edward Hirsch, uzasadniając werdykt w marcu, stwierdził, że „Ryszard Krynicki odpowiedział na przesłanie Herberta, tworząc poezję na najwyższym poziomie powagi, dążącą do kondensacji i ascezy".

– Zawdzięczam bardzo wiele przede wszystkim poezji i eseistyce Zbigniewa Herberta, im częściej wracam do jego wierszy, esejów i apokryfów, tym częściej odkrywam w nich dla siebie coś nowego – mówi „Rzeczpospolitej" Krynicki. – Miałem też to szczęście, że znałem go osobiście, że darzył mnie swoją przyjaźnią.

Swoje pierwsze kroki poetyckie laureat stawiał w Poznaniu, gdzie studiował polonistykę. Do Wielkopolski rodzina Krynickiego trafiła wskutek zawieruchy wojennej. Urodził się w 1943 r. w obozie pracy w Austrii, dokąd na roboty wywieziono jego rodziców. Do ojczystego Tarnopola już nie wrócili.

W tym samym czasie co Krynicki i Stanisław Barańczak w Poznaniu, w Krakowie tworzyli Adam Zagajewski, Julian Kornhauser oraz Ewa Lipska. Każde z nich to odrębna indywidualność, jednak uznawani są za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10138

Wydanie: 10138

Spis treści
Zamów abonament