Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop można przesunąć tylko za zgodą stron

12 maja 2015 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Ekwiwalent pieniężny jest zbędny tylko wtedy, gdy strony ustalą, że etatowiec wykorzysta wakacje podczas kolejnego zatrudnienia w tej samej firmie, następującego po poprzedniej umowie.

- Z 31 maja kończy się umowa zawarta z pracownikiem na czas określony. Od czerwca będzie zatrudniony na czas nieokreślony. W tym roku nie korzystał z urlopu, ma też jeszcze pięć dni zaległego za zeszły rok. W kolejnych miesiącach mamy natłok pracy i wolelibyśmy ekwiwalentem rozliczyć urlop tej osoby. Czy jest na to jakiś sposób, jeżeli pracownik nie chce się na zgodzić – woli wykorzystać urlop podczas dalszego zatrudnienia w tym roku? – pyta czytelnik?

Co do zasady w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy etatowcowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.). Taki sposób rozliczenia prawa do urlopu dotyczy zarówno wakacji za dany rok (z zachowaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10138

Wydanie: 10138

Spis treści
Zamów abonament