Kryzys sondażowy
Zbyt wiele sondaży jest wykonywanych w zbyt krótkim czasie. Skutkiem jest jakość ich marnych wyników – twierdzi statystyk.
Nie po raz pierwszy przedwyborcze sondaże okazały się dalekie od późniejszych rozstrzygnięć wyborczych. Żaden sondaż wykonany przez profesjonalny ośrodek badawczy nie wskazywał, że pierwszą turę wyborów prezydenckich może wygrać Andrzej Duda. Niemal wszystkie sugerowały kilkunastoprocentową przewagę Bronisława Komorowskiego.
Wielu zadaje więc sobie teraz pytanie, czy takie błędy to tylko nasza polska przypadłość, czy też sondażownie innych krajów doświadczają podobnych wpadek? Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia zarówno z rodzącym się kryzysem metody badawczej, jak i z utrwalaniem się zaniedbań w realizacji sondaży przez główne ośrodki w naszym kraju.
Gallup też się pomylił
Nie dla pocieszenia, lecz dla zrozumienia źródeł błędów zauważmy, że porażka sondaży w wyborach parlamentarnych sprzed kilku dni w Wielkiej Brytanii (najpoważniejsza w tym kraju od 1992 r.) nie jest jedynie incydentem w pracy ośrodków badania opinii publicznej. Jeszcze bardziej spektakularna okazała się chybiona prognoza Instytutu Gallupa z ostatnich wyborów prezydenckich w USA w 2012 r., które miał wygrać republikanin Mitt Romney, wyprzedzając o jeden punkt procentowy demokratę Baracka Obamę. Tymczasem zwycięzcą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta