Brygadzista z konkubiną mogą pracować w jednej firmie
Kodeks pracy nie zakazuje zatrudniania członków rodziny ani w prywatnych przedsiębiorstwach, ani w jednostkach budżetowych. Podległość krewnych jest wykluczona przy angażowaniu w administracji publicznej.
Ewa Rychły, specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
Czy przebywając na urlopie wychowawczym, pracownik może podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy na cały etat?
Zagadnienie to wprost reguluje art. 1862 kodeksu pracy. W myśl § 1 tego przepisu w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Regulacja ta jednoznacznie pozwala pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym podjąć aktywność zarobkową. Zezwalając na to, ustawodawca nie wskazał żadnych ograniczeń co do wymiaru etatu. Jedynym ograniczeniem zawartym w tym przepisie jest sytuacja, gdy pracownik trwale przestanie osobiście opiekować się dzieckiem. Dlatego w czasie urlopu wychowawczego ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to sprawowania osobistej opieki nad potomkiem (art. 1862 § 1 k.p.). W razie ustalenia, że pracownik trwale przestał osobiście opiekować się dzieckiem, pracodawca wzywa go, aby stawił się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie trzech dni od wezwania (art. 1862 § 2 k.p.). Niestawienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta