Dla kogo dodatek mieszkaniowy
Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy musi spełnić łącznie trzy warunki: posiadać tytuł prawny do mieszkania, osiągać określone dochody oraz zajmować lokal o wyznaczonej normatywnej powierzchni użytkowej.
Szczególnym rodzajem świadczenia pieniężnego wypłacanym przez gminę jest dodatek mieszkaniowy. Przysługuje on osobom o niskich dochodach, znajdującym się w trudnej sytuacji, które mają tytuł prawny do mieszkania. Pomoc ta ma im umożliwić zapłatę czynszu oraz pokryć inne wydatki za zajmowany lokal. Prawo do tego świadczenia ustala się na zasadach określonych w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (dalej: u.d.m.). Jej przepisy wywołują wiele wątpliwości. Po części wynika to z faktu, że zasady przyznawania dodatków ustalone są w bardzo skomplikowany sposób (por. wyrok TK z 9 maja 2006 r., sygn. P 4/05). Niejasne przepisy ustawy powodują, że pojawiają się coraz to nowe problemy związane z jej stosowaniem. Świadczy o tym liczba orzeczeń sądów administracyjnych.
Posiadanie tytułu prawnego
Jednym z warunków przyznania dodatku jest tytuł prawny do lokalu. Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.d.m. dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
- osobom mieszkającym w lokalach, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom zajmującym lokal znajdujący się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu i ponoszącym wydatki związane z jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta