Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowę wyłączenia pracownika można kwestionować w odwołaniu

12 maja 2015 | Administracja

Na postanowienie wydane w toku postępowania administracyjnego stronie przysługuje zażalenie tylko wtedy, gdy wyraźnie przewidują to przepisy. Nie można domniemywać prawa do wniesienia zażalenia. Postanowienie, na które nie służy zażalenie, może być zaskarżone tylko w odwołaniu od decyzji.

Problem

Strona zwróciła się o wyłączenie pracownika ośrodka pomocy społecznej od udziału w postępowaniu w sprawie przyznania jej zasiłku, gdyż miała wątpliwości co do jego bezstronności. Otrzymała jednak postanowienie odmowne. Czy może zaskarżyć takie postanowienie?

Co mówią przepisy

W art. 24 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wymieniono przesłanki powodujące wyłączenie pracownika organu administracji od udziału w postępowaniu w sprawie z mocy prawa. Należy do nich m.in. sytuacja, gdy pracownik organu:

- jest stroną w tej sprawie albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki,

- był w sprawie świadkiem lub biegłym albo był lub jest przedstawicielem jednej ze stron,

- brał w sprawie udział w wydaniu zaskarżonej decyzji, bądź

- z powodu tej sprawy wszczęto przeciw niemu dochodzenie służbowe, postępowanie dyscyplinarne lub karne.

Dodatkowo, zgodnie z art. 24 § 3 k.p.a., bezpośredni przełożony pracownika ma obowiązek na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie innych okoliczności (niewymienionych w art. 24 § 1 k.p.a.), które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności tego pracownika. W myśl art. 123...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10138

Wydanie: 10138

Spis treści
Zamów abonament