Czy na przeniesienie potrzebna jest zgoda
Policjant, który mimo okoliczności to uzasadniających nie zgadza się na przeniesienie na niższe stanowisko, sporo ryzykuje. To, czy zachowa w takiej sytuacji etat, zależy od decyzji jego przełożonego.
Charakter stosunku służbowego daje przełożonym funkcjonariuszy dużą swobodę nie tylko przy ustalaniu jego treści, ale także przy jej późniejszej modyfikacji. Mogą oni m.in. decydować o przeniesieniu funkcjonariusza z jednego stanowiska na drugie, i to nie tylko w ramach tej samej jednostki. Jeśli na zamianie stanowiska funkcjonariusz nie traci, przełożony ma w zasadzie wolną rękę. Wystarczy, że swoją decyzję dobrze uzasadni (pisaliśmy o tym tydzień temu).
Trochę inaczej jest w przypadku przeniesienia funkcjonariusza na niższy etat. Po pierwsze przepisy wymieniają tylko kilka sytuacji, w których takie przeniesienie jest możliwe. Po drugie, w większości z nich (z wyjątkiem tej, w której ma ono charakter obligatoryjny) przełożony powinien dać się w tej kwestii wypowiedzieć funkcjonariuszowi. Policjant może bowiem nie zgodzić się na takie przeniesienie. Jeśli jednak powie nie, musi liczyć się z możliwością utraty zatrudnienia.
Obowiązkowe wykonanie kary dyscyplinarnej
Sytuacje, w których przeniesienie funkcjonariusza na niższe stanowisko służbowe jest dopuszczalne, wymienia art. 38 ustawy o policji, dalej uop. Większość z nich ma charakter fakultatywny. Tylko w jednym przypadku organ ma taki obowiązek. Musi to zrobić w razie wymierzenia policjantowi kary dyscyplinarnej wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe. Zgodnie z art. 134d uop kara taka oznacza bowiem odwołanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta