Nadpłata spowodowana przedawnieniem nie wyklucza prawa do odsetek
Dobrowolna realizacja decyzji wymiarowej nie może mieć wpływu na prawo podatnika do oprocentowania nienależnie zapłaconej kwoty. Tak wynika z orzecznictwa, ale organy konsekwentnie się nie zgadzają z tym poglądem.
Bulwersującą praktyką funkcjonowania organów podatkowych jest wydawanie przez nie decyzji tuż przed upływem terminu przedawnienia i podejmowanie wszelkich możliwych środków, by bieg tego przedawnienia przerwać. Decyzjom takim nadawany jest (często bezpodstawnie) rygor natychmiastowej wykonalności i organy przystępują do egzekucji należności wynikających z decyzji, czasem nawet w dniu jej doręczenia.
Ukształtowana w ostatnim czasie korzystna linia orzecznicza Naczelnego Sądu Administracyjnego (ukoronowana uchwałą pełnego składu Izby Finansowej NSA z 29 września 2014 r., II FPS 4/13) powoduje, że jeśli organ podatkowy nie doprowadzi do przerwania biegu przedawnienia, a organ drugiej instancji nie zdąży wydać swojego rozstrzygnięcia (w wyniku odwołania wniesionego przez podatnika) do upływu terminu przedawnienia, to postępowanie podatkowe należy umorzyć, uchylając jednocześnie wydaną już decyzję.
Jakie skutki uchylenia
Z punktu widzenia podatnika, wobec agresywnych działań fiskusa, często jedyną drogą do uniknięcia przerwania biegu przedawnienia jest zapłata podatku wynikającego z decyzji – zapłata natychmiast po jej otrzymaniu i przed podjęciem przez organ czynności egzekucyjnych. W tych okolicznościach powstaje pytanie, czy jeśli dojdzie do uchylenia decyzji (wykonanej przez podatnika w warunkach tej presji), a podstawą do jej uchylenia będzie jedynie przedawnienie zobowiązania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta