Jedna dostawa nieruchomości, ale z dwoma stawkami VAT
Możliwe jest proporcjonalne ustalenie wartości gruntu obciążonej podatkiem od towarów i usług, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nadaje budowlany status jedynie części działki.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 15 kwietnia 2015 r. (I SA/Gd 364/15).
Spółka wniosła o potwierdzenie w interpretacji indywidualnej, w jakim zakresie możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT w przypadku aportu niezabudowanych gruntów, powstałych w wyniku podziału pierwotnej nieruchomości, na której zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (w odniesieniu do ściśle określonej wielkości powierzchni) możliwa była zabudowa turbinami wiatrowymi i dodatkową infrastrukturą techniczną. Spółka wniosła o zwolnienie z VAT dla zbywanych gruntów – w zamiarze spółki w ogóle nieprzeznaczonych pod zabudowę – w proporcji powierzchni, w jakiej nieruchomość pierwotna przed podziałem nie podlegała zabudowie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, do łącznej powierzchni gruntu objętego tym planem.
Organ w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta