Jakie są warunki odzyskania nadwyżki VAT na rachunek bankowy
Gdy przedsiębiorca nie przeprowadza w danym okresie żadnej czynności opodatkowanej, ma prawo do zwrotu daniny w terminie 180 dni od otrzymania deklaracji przez urząd. Jedynym warunkiem jest złożenie umotywowanego wniosku.
Zaczynam prowadzenie działalności gospodarczej. W pierwszym okresie będę raczej kupował towary i usługi, a pierwszej systematycznej sprzedaży spodziewam się dopiero za kilka miesięcy. Usługi będą opodatkowane stawką podstawową VAT. Czy i na jakich zasadach będę mógł odzyskać nadwyżkę podatku naliczonego? W terminie 60 czy 180 dni? Czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki w tym zakresie? Czy jest możliwość przyśpieszenia zwrotu podatku? – pyta czytelnik.
Zgodnie z podstawowymi regulacjami dotyczącymi VAT, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy.
Przepisy o VAT nie przewidują szczególnych zasad rozliczeń w odniesieniu do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz tych, u których w początkowym okresie nie ma sprzedaży opodatkowanej VAT (względnie wystąpi wyłącznie w wybranych okresach rozliczeniowych). W związku z tym należy się odwołać do przepisów ogólnych. Przewidują one trzy terminy zwrotu podatku: 25 dni, 60 dni oraz 180 dni. O zwrocie na rachunek bankowy decyduje sam podatnik. W zależności od sytuacji (charakteru prowadzonej działalności) i spełnienia dodatkowych warunków podatnik może wystąpić o zwrot nadwyżki kwoty podatku naliczonego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta