Odsetki z umowy cash poolingu mogą być wyłączone z kosztów
Jeśli umowa przystąpienia do systemu wspólnego zarządzania gotówką w grupie kapitałowej zawiera elementy charakterystyczne dla pożyczki, to związane z nią opłaty podlegają ograniczeniom wynikającym z cienkiej kapitalizacji.
Umowa cash poolingu jako forma efektywnego zarządzania środkami finansowymi nie jest umową uregulowaną przepisami prawa. Jest to umowa nienazwana. Cash pooling polega na zarządzaniu finansami i jest stosowany co do zasady pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy kapitałowej lub podmiotami powiązanymi ekonomicznie. Jego istota sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupy przy prawnie dopuszczalnym koncentrowaniu środków pieniężnych z jednostkowych rachunków poszczególnych podmiotów na wspólnym rachunku grupy i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą z wykorzystaniem korzyści skali. Pozwala to na kompensowanie w ramach grupy przejściowych nadwyżek środków finansowych wykazywanych przez jedne podmioty z przejściowymi niedoborami środków finansowych innych podmiotów.
Nie tylko bezpośrednie powiązania
Odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio (do 31 grudnia 2014 roku przepisy mówiły tylko o posiadaniu bezpośrednim) nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki (albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec ww. podmiotów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta