Z Wielkopolski do Nubii
Rozpoczęły się wykopaliska na poznańskim Starym Rynku, elitarnym miejscu zamieszkanym przez kupców, rzemieślników i rajców.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" – upominał Polaków bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz. Przestroga ta w najmniejszym stopniu odnosiła się do poznaniaków i Wielkopolan w ogóle. Oni już w XIX w. zdawali sobie sprawę, jaki jest ich historyczny stan posiadania, gdzie mają korzenie, a także, że można tych korzeni aktywnie poszukiwać. Dlatego polska archeologia rodziła się nie tylko w Krakowie, ale również w Poznaniu.
Były to szczęśliwe narodziny, poznańscy archeolodzy stworzyli wiodący ośrodek tej dyscypliny w Europie, stosują najnowocześniejsze metody, a tego, co wykopią, nie zamykają głęboko w muzealnych magazynach, lecz prezentują na wystawach i w publikacjach.
Dotknięcie historii
W Poznaniu archeologia, mimo że sędziwa, jest bardzo żywa. Żeby nie być gołosłownym: właśnie rozpoczęły się wykopaliska na poznańskim Starym Rynku. Było to elitarne miejsce zamieszkiwane przez bogatych kupców, rzemieślników, rajców, dlatego każde wbicie łopaty jest tam przysłowiowym dotknięciem historii. Wykopaliska poprzedziły wiercenia i badania geofizyczne, dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta