Deklaracje VAT-7K korzystne, ale nie dla każdego
Dla małych podatników, którzy nie wybrali metody kasowej i wykazują kwoty do zapłaty, opłacalne może być kwartalne rozliczanie się z fiskusem. Oznacza bowiem późniejsze terminy wpłat na rachunek urzędu skarbowego.
Jestem podatnikiem VAT czynnym rozliczającym się za okresy miesięczne (deklaracja VAT-7). Niestety, mam trudności z płynnością finansową, gdyż moi kontrahenci zazwyczaj wyznaczają długie terminy płatności (30 lub 60 dni), a nierzadko zdarza się, że nie dotrzymują i tych terminów. W deklaracjach VAT-7 zawsze wykazuję zobowiązanie podatkowe (podatek do zapłaty). Czy istnieje możliwość, abym płacił VAT w późniejszych terminach, np. kwartalnie, czyli tak, jak to robią mali podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń podatku? Zaznaczam jednak, że przejście na metodę kasową mnie nie interesuje. Moje obroty za 2014 r. wyniosły około 700 000 zł. – pyta czytelnik.
Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (art. 99 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przepis ten ustala zasadę, że podstawową deklaracją jest miesięczna deklaracja VAT-7.
Mali podatnicy >patrz ramka, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy o VAT). W przypadku tych podatników, którzy wybrali metodę kasową, składanie deklaracji kwartalnej VAT-7K jest obligatoryjne, chyba że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta