Ukraińskie spojrzenie na Katyń
IPN jest już pewien: dokumenty, które otrzymał od Ukrainy, poszerzają wiedzę o zbrodni katyńskiej.
Ukraińcy twierdzą, że dokumenty te odnaleźli w swoich archiwach w ostatnich tygodniach. Otrzymaliśmy m.in. spis nazwisk oficerów z obozu w Starobielsku (z danymi tych, którzy przebywali w nim po zbrodni), instrukcje NKWD, jak postępować z jeńcami, i dokumenty obrazujące zacieranie przez Sowietów śladów pochowania ofiar w Piatichatkach pod Charkowem.
Nowe nazwiska
Ihor Kułyk, dyrektor Głównego Archiwum Państwowego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przekazał zeskanowane kopie dokumentów na dwóch płytach CD prezesowi IPN dr. Łukaszowi Kamińskiemu. Stało się to w czasie pobytu przedstawicieli instytutu w Kijowie w połowie maja.
– Te dokumenty poszerzają naszą wiedzę o zbrodni katyńskiej – uważa dr Witold Wasilewski, historyk z IPN, który zanalizował przekazany zbiór.
Ukraińcy przekazali nam spisy jeńców z obozu NKWD w Równem. W 1939 r. przebywały w nim osoby, które uciekły z niemieckiej strefy okupacyjnej. Placówka ta w rzeczywistości obejmowała 20 małych obozów zlokalizowanych przy trasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta