PO WER dla studentów i szkół
Artur osiecki
PO WER, czyli program operacyjny „Wiedza edukacja rozwój", to jedyny z nowych programów krajowych w całości finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2014–2020 zastąpił on program „Kapitał ludzki" realizowany od 2007 do 2013 r. (de facto 2007–2015).
Miliardy na naukę
Jedną z jego części (III oś priorytetową) nazwano „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju". Trafi na nią 1,25 mld euro (5 mld zł) z budżetu PO WER i to z niej będzie finansowany nowy program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) „Uczelnie przyszłości".
Ma on na celu lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy i wyposażenie ich w tzw. miękkie kompetencje, jak również podniesienie jakości nauki i dydaktyki oraz wzmocnienie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Pieniądze z PO WER na „Uczelnie przyszłości" podzieli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które ogłosiło już pierwsze dwa konkursy.
Pierwsze nabory
Pierwszy z nich, ogłoszony w ramach działania 3.1 PO WER „Kompetencje w szkolnictwie wyższym", ma przynieść projekty dotyczące podnoszenia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju. Budżet konkursu to 250 mln zł.
O pieniądze mogą się ubiegać wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta