Częściowe wycofanie się z interesów komplikuje rozliczenia z fiskusem
Wspólnik może zdecydować się na ograniczenie swojego udziału w spółce osobowej, nie występując jednocześnie całkowicie z jej struktur. Podatkowe skutki takiego kroku nie są jednak oczywiste.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT do przychodów wspólnika spółki osobowej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez niego z tytułu likwidacji takiej spółki bądź wystąpienia z niej. Przy czym w tym drugim przypadku wyłączona z przychodów jest część odpowiadająca wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce oraz uzyskana przed wystąpieniem nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszona o wypłaty z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niebędące kosztami uzyskania przychodów.
Nie jest wprost wyłączone
Likwidacja spółki osobowej bądź wystąpienie wspólnika ze spółki nie są jednak tożsame z przypadkiem, w którym wspólnik jedynie częściowo ogranicza swój udział w spółce, co wiąże się z częściowym zwrotem przez spółkę wkładu wniesionego do niej przez wspólnika. Otrzymanie w związku z tym środków pieniężnych, rzeczy lub praw nie zostało wprost wyłączone ze zdarzeń powodujących powstanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta