Biegły rewident to klucz do sukcesu. Jak dobrze wybrać?
OBOWIĄZKI | Podpisanie umowy na badanie sprawozdania powinno odbyć się w terminie, który umożliwi audytorowi udział w spisie z natury. Inwentaryzację można rozpocząć w ostatnim kwartale roku, więc warto już teraz zdecydować o usługodawcy.
Edyta Maciorowska
Druga połowa roku to bardzo dobry czas, aby spółki zobligowane do badania sprawozdań finansowych, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym zastanowiły się nad wyborem biegłego rewidenta. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje terminu, w jakim należy wytypować biegłego rewidenta i zawrzeć z nim umowę, jednak wybór podmiotu uprawnionego do zbadania rocznego sprawozdania finansowego jednostki oraz podpisanie umowy na badanie powinny odbyć się w takim terminie, który umożliwi biegłemu rewidentowi przeprowadzenie niezbędnych czynności związanych z audytem.
Do badania sprawozdania finansowego najlepiej przystąpić przed dniem bilansowym. Rozpoczęcie właściwego badania poprzedza wiele prac, takich jak:
- ocena systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej w jednostce,
- rozpoznanie kluczowych pozycji sprawozdania finansowego oraz
- identyfikacja dotyczącego ich ryzyka.
Stąd też podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych dzielą często zakres swoich prac na dwa etapy:
1. badanie wstępne, które przeprowadzane jest najczęściej w ostatnim kwartale roku obrotowego jednostki oraz
2. badanie właściwe, które odbywa się już po dniu bilansowym.
Istotne jest rozpoczęcie badania sprawozdania finansowego przed inwentaryzacją roczną, gdyż biegły rewident zobligowany jest do obserwacji spisu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta