Dywidenda musi przekroczyć granicę
Polska spółka, która wypłaca zysk położonemu w kraju zakładowi niemieckiej spółki dominującej, nie korzysta ze zwolnienia z podatku.
Większościowym udziałowcem (99,99 proc. udziałów) polskiej spółki – podatnika CIT z siedzibą i zarządem na terytorium kraju, jest spółka komandytowa, która jest zakładem niemieckiej spółki dominującej. Podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Dodatkowo niemiecka spółka dominująca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Podatniczka wskazała, że zamierza wypłacić dywidendę spółce komandytowej (zakładowi niemieckiej firmy), która na dzień wypłaty dywidendy będzie posiadać udziały w kapitale wnioskodawcy przez okres przekraczający dwa lata. Podkreślała, że otrzyma od spółki dominującej jej certyfikat rezydencji wydany przez niemieckie władze podatkowe potwierdzające jego miejsce siedziby dla celów podatkowych w Republice Federalnej Niemiec. Uzyska też oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 1f ustawy o CIT, potwierdzające brak korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta