Czy spóźnienie w wypłacie wynagrodzeń wpływa na ewidencję
zasady | Niedotrzymanie terminu przekazania pensji powoduje, że firma nie może ich zaliczyć do kosztów w miesiącu, za który są należne. Aby uniknąć pomyłek w rozliczeniach z urzędem, warto stosować odpowiednie konta analityczne.
Radosław Hyla
- Spółka z o.o. spóźniła się z zapłatą wynagrodzenia. Jak faktyczny termin zapłaty wynagrodzenia, późniejszy niż wynikający z regulaminu wynagrodzeń, wpływa na sposób ujęcia w ewidencji bilansowej i podatkowej kosztów wynagrodzeń i składek ZUS? – pyta czytelniczka.
Wynagrodzenia pracowników oraz składki ZUS powinny zostać zaewidencjonowane zarówno zgodnie z przepisami prawa bilansowego, jak i w sposób zapewniający prawidłowe rozliczenia podatkowe.
Dla celów bilansowych...
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Jest to zasada memoriału. Jej stosowanie oznacza, że koszty wynagrodzeń oraz związane z ich wypłatą składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz inne fundusze celowe ujmuje się w księgach rachunkowych miesiąca, którego one dotyczą. Nie ma znaczenia, w którym miesiącu nastąpiła ich wypłata.
Przykład
Jeżeli jednostka wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc do piątego dnia miesiąca następnego, to wynagrodzenie za marzec 2015 r. wypłacone 5 kwietnia 2015 r. ujmie w księgach rachunkowych marca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta