Jak ująć darowiznę w księgach rachunkowych darczyńcy
Operacje związane z przekazaniem pieniędzy lub aktywów na wsparcie akcji charytatywnych będą miały odzwierciedlenie w rachunku wyników w segmencie pozostałej działalności operacyjnej.
Artykuł 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednoznacznie wskazuje, że koszty dotyczące przekazanych darowizn w postaci aktywów, także środków pieniężnych, to koszty pośrednio związane z działalnością operacyjną. Oznacza to, że tego typu zdarzenia powinny być ujmowane w księgach rachunkowych darczyńcy w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych. Jednak czy zawsze przekazana darowizna ma wpływ na wynik finansowy spółki kapitałowej będącej darczyńcą? Aby rozstrzygnąć to zagadnienie, należy przyjrzeć się bliżej temu, jaki rodzaj aktywów jest przekazywany obdarowanemu przez spółkę dokonującą darowizny i w jakiej formie się to odbywa.
W formie pieniężnej
Nieodpłatne przekazanie środków pieniężnych, niebędące następstwem podziału wyniku finansowego, jest dosyć często występującą formą darowizny. Nie występują specyficzne uregulowania dotyczące ujęcia tego zdarzenia w księgach rachunkowych. Kwotę darowizny, czyli przekazanych środków pieniężnych, ujmuje się w rachunku zysków i strat sporządzonym zarówno w wariancie kalkulacyjnym, jak i porównawczym, w pozycji „Pozostałe koszty operacyjne – inne koszty operacyjne".
Inne ujęcie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta