Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybory pod czujnym okiem kamery

12 sierpnia 2015 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Już w najbliższych wyborach parlamentarnych mężowie zaufania będą mogli nagrywać przebieg liczenia głosów w obwodowych komisjach.

Michał Cyrankiewicz

Od 12 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja kodeksu wyborczego. Tylko część jej przepisów wejdzie w życie z opóźnieniem 1 stycznia, a niektóre nawet 1 lipca 2016 r.

Zbędna sankcja

Wśród zmian, które znajdą zastosowanie w organizacji wyborów zarządzonych na 25 października 2015 r., wymienić trzeba możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji wyborczych przez mężów zaufania. Będą oni mogli nagrywać czynności komisji przed rozpoczęciem głosowania oraz po jego zakończeniu (liczenie głosów). Nagrania takie będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniu prokuratorskim lub sądowym. Za ich upublicznienie grozić będzie grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł.

– Karanie grzywną za upublicznienie nagrań z liczenia głosów to nic innego jak zachęta do łamania prawa – komentuje Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Przecież wiadomo, że jeżeli ktoś prace komisji nagra, to pokaże znajomym czy kolegom z partii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10216

Wydanie: 10216

Spis treści
Zamów abonament