Dopłaty nie zwiększają wartości udziałów
Kwoty wynikające z uchwały o obowiązku ich wpłaty do spółki ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników.
- Wspólnicy spółki z o.o. zamierzają podjąć uchwałę o wniesieniu dopłat. Jak należy ująć skutki tego zdarzenia w księgach rachunkowych? Czy dopłaty podlegają zwrotowi? – pyta czytelnik.
Dopłaty wspólników do kapitału to jedna z możliwości zaopatrzenia spółki z o.o. w dodatkowe środki finansowe. Mogą one być przeznaczone na sfinansowanie bieżącej działalności lub pokrycie strat. To procedura mniej skomplikowana niż podwyższenie kapitału zakładowego. Wnoszący je wspólnicy mogą także szybciej i w mniej sformalizowany sposób odzyskać zainwestowane środki w porównaniu z obniżeniem kapitału zakładowego.
Wniesienie dopłat jest uregulowane w art. 177–179 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Obowiązek wniesienia dopłat powinien wynikać z zapisów umowy spółki. Gdy wspólnicy planują wniesienie dopłat, a umowa spółki tego nie przewiduje, konieczna będzie jej zmiana w tym zakresie. Dopłaty powinny być określane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.
Wspólnicy określają wysokość i termin wniesienia dopłat w uchwale. Za prawidłową realizację postanowień uchwały o wniesieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta