Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłaty nie zwiększają wartości udziałów

12 sierpnia 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena 
Krysztofiak
Magdalena Krysztofiak
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Krysztofiak
źródło: Rzeczpospolita

Kwoty wynikające z uchwały o obowiązku ich wpłaty do spółki ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników.

- Wspólnicy spółki z o.o. zamierzają podjąć uchwałę o wniesieniu dopłat. Jak należy ująć skutki tego zdarzenia w księgach rachunkowych? Czy dopłaty podlegają zwrotowi? – pyta czytelnik.

Dopłaty wspólników do kapitału to jedna z możliwości zaopatrzenia spółki z o.o. w dodatkowe środki finansowe. Mogą one być przeznaczone na sfinansowanie bieżącej działalności lub pokrycie strat. To procedura mniej skomplikowana niż podwyższenie kapitału zakładowego. Wnoszący je wspólnicy mogą także szybciej i w mniej sformalizowany sposób odzyskać zainwestowane środki w porównaniu z obniżeniem kapitału zakładowego.

Wniesienie dopłat jest uregulowane w art. 177–179 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Obowiązek wniesienia dopłat powinien wynikać z zapisów umowy spółki. Gdy wspólnicy planują wniesienie dopłat, a umowa spółki tego nie przewiduje, konieczna będzie jej zmiana w tym zakresie. Dopłaty powinny być określane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.

Wspólnicy określają wysokość i termin wniesienia dopłat w uchwale. Za prawidłową realizację postanowień uchwały o wniesieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10216

Wydanie: 10216

Spis treści
Zamów abonament