Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NSA zyskał w oczach podatników nowe, wyrozumiałe oblicze

21 września 2015 | Podatki | Milena 
Kaniewska-Środecka
Milena 
Kaniewska-Środecka
źródło: materiały prasowe
Milena 
Kaniewska-Środecka

Od 1 września skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego może zostać odrzucona bez uprzedniego wezwania podatnika do uzupełnienia braków jedynie w przypadku braku podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia.

Nowe przepisy liberalizują zasady postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w zakresie skargi kasacyjnej. Dotychczas uchybienie wymogom formalnym takiej skargi skutkowało jej odrzuceniem i pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia. Nowe przepisy łagodniej podchodzą do niedopełnienia przez skarżących dotychczasowych wymogów formalnych skargi, przy czym nadal konieczne jest przedstawienie w skardze podstaw kasacyjnych oraz ich uzasadnienia. Sądy są natomiast zobowiązane do wezwania skarżącego do uzupełnienia pozostałych braków. Braki muszą zostać uzupełnione w terminie siedmiu dni. W przeciwnym razie skarga zostanie odrzucona, tj. sprawa nie zostanie rozpatrzona przez NSA. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe zasady mają zastosowanie do skarg wniesionych również przed 1 września 2015 r. Zmiany zostały wprowadzone przez ustawę o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z 9 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r. poz. 1191).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wprowadzone zmiany wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014 r. (SK 22/11, dalej: wyrok), w którym stwierdzono niezgodność z konstytucją przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ustawa), tj. art. 180 w zw. z art. 178 i art. 176 ustawy.

Trybunał orzekł, że niezgodne z konstytucją są przepisy ustawy przewidujące odrzucenie, bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10249

Wydanie: 10249

Spis treści
Zamów abonament