Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie nieruchomości
Wiele firm jest właścicielami budynków lub budowli. Zbycie tych obiektów oznacza konieczność rozliczenia się z fiskusem. O terminie, w którym należy to zrobić, decydują m.in.: przedmiot umowy i termin uiszczenia zapłaty.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Moment wydania towaru, a nie dzień zapłaty
Firma A (podatnik VAT czynny) sprzedała firmie B (podatnik VAT czynny) grunt (działka budowlana zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu). Akt notarialny przenoszący własność gruntu został podpisany 31 lipca 2015 r. i tego dnia grunt został wydany nabywcy (firmie). Zapłatę za grunt firma A otrzymała 1 września 2015 r. Kiedy firma A powinna rozpoznać obowiązek podatkowy?
Zgodnie z zasadą określoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku dostawy gruntu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy.
Za moment ten w przedstawionym stanie faktycznym należy niewątpliwie uznać dzień 31 lipca 2015 r., w którym została podpisana umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego i został wydany grunt.
Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel
Deweloper (podatnik VAT czynny) sprzedaje mieszkania głównie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W trakcie realizacji inwestycji nabywcy wpłacają środki pieniężne na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Wypłaty środków z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego zwykle mają miejsce przed dostawą lokalu przez dewelopera i wtedy deweloper rozpoznaje obowiązek podatkowy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których lokale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta