Od dramatu do rozkwitu
Inwestycje | Firmy działające dziś w Polsce południowo- -wschodniej zupełnie odmieniły gospodarczy charakter tego regionu.
Adam woźniak
Strefa Euro-Park Mielec jako efekt gospodarczych przemian związanych ze zmianą ustroju politycznego powstawała w dramatycznych dla regionu okolicznościach. Miasto, w którym panowała przemysłowa monokultura oparta o fabrykę WSK PZL Mielec, w krótkim czasie straciło gospodarcze oparcie. Krach eksportowy związany z utratą najważniejszego rynku zbytu – ZSRR i krajów RWPG – doprowadził do spadku produkcji i wymusił duże redukcje zatrudnienia. W rezultacie w Mielcu gwałtownie zaczęło rosnąć bezrobocie, które w końcu 1993 r. sięgnęło 22 proc. Było więc znacznie większe od średniej krajowej sięgającej wówczas 16 proc. Spowodowało to falę strajków i niepokojów społecznych, a w rezultacie wymusiło reakcję rządu. W listopadzie 1992 r. ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu zadeklarowało powołanie specjalnej strefy ekonomicznej.
Strefa miała być obszarem przyciągającym inwestycje dzięki preferencyjnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta