Czy odkup towaru podlega PCC
Mimo że z przepisów jednoznacznie to nie wynika, organy przyjmują, że powrotne przeniesienie własności nieruchomości na jej sprzedawcę jest umową sprzedaży, od której należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Marcin Szymankiewicz
W lutym 2014 r. firma A sprzedała zabudowaną nieruchomość położoną w Bydgoszczy firmie B. Umowa sprzedaży przewidywała prawo odkupu nieruchomości przez sprzedawcę (firmę A) w terminie dwóch lat. Sprzedaż nieruchomości korzystała ze zwolnienia z VAT i z tego powodu umowa sprzedaży podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obecnie sprzedawca (firma A) zamierza skorzystać z prawa odkupu (odkup będzie zwolniony z VAT). Czy skorzystanie z prawa odkupu wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych opodatkowanych tym podatkiem (zob. wyrok NSA z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06). Wśród tych czynności ustawodawca wymienia w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych >patrz ramka.
Umowy sprzedaży rzeczy, w tym nieruchomości, podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tylko w Polsce
Czynności cywilnoprawne takie jak sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta